Kobayashi Charimsa Fuseki cz. 1


Takie Fuseki do czarnego 7 jest nazywane jako Kobayashi Koichi Charisma Fuseki. fuseki tego nie wymyslił Kobayashi jednak on je doprowadził prawie że do perfekcji. Ponieważ ruch czarnego w A jest najwiekszym ruchem na planszy biały musi zagrac w okolicach A by uniemożliwić mu zagranie shimari.1 w tym miesiącu mam zamiar pokazac wam wraint dla niskiego dalekiego kakari.

Czarny moze wybrac bardzo pokojową wersje grając w b lub bardzo agresywna strategie atkując w a. Wynikiem pokojowej wersja b jest silna grupa białego oraz dość solidna dolna banda czarnego, pozatym czarny otrzymuje strefe wpływów od Czarnego 1 do 11, natomiast biały otrzymuje wzamian sente. Warto zauwazyć że ruchy białego 12 jak i czarnego 13 są niezbędne. Jeżeli biały zagra tenuki czarny może przycisnąć bialego tworząc ogromną strefe wpływów na dolną bande.
Natomiast jeżeli czarny zagra tenuki to biały może całkowicie zniszczyć wpływy czarnego na dolnej bandzie oraz zmusić go do pasywnego zagrania w a. Zagranie kolejnego tenuki i pozwolenie białemu na zagranie w a jest bezdyskusyjnie niedobre.

Tomasz Ślązok

 

BADUK | tomasz.slazok@go.art.pl

DalejWsteczspis tresci