Problemy Miesiąca

Witam po miesiącu ciężkiego czytania problemów. Wiele osób prosiło mnie już na KGS'ie, bym pokazał rozwiązanie problemów. Cieszy mnie, że zainteresowanie tym kącikiem jest tak duże, tak więc nie zostaje mi nic innego, jak pokazać Wam rozwiązania starych problemów oraz pokazać nowe problemy do przeanlizowania.

Dla Początkujących (Solucja):

Hane w (1) to tesuji które redukuje liczbę oddechów białej grupie. Nawet, jeżeli biały zbije czarny kamień zagraniem w A, to czarny zagra atari w B, zabijając białą grupę.

Hane z drugiej strony to błąd: tym razem czarny, zamiast zredukować liczbę oddechów białej grupy, odbiera oddechy sobie ^__^Dla zaawansowanych (Solucja):

Zagranie tsuke w (1) to tesuji dające rogowi życie. Jeżeli biały będzie chciał się połączyć dołem (2), to hane w (3) odcina 5 białych kamieni. Ostatecznie, po całej sekwencji czarny wygrywa semeai 2 oddechami do 1.


Oczywiście, biały może próbować zwiększyć ilość oddechów grając w (4), jednak czarny łączy swoje 2 kamienie ruchem w (5), definitywnie odcinając białego.


Jedyne, co biały może zrobić po tsuke czarnego w (1), to solidne połączenie w (2) tworzące seki w gote aż do (8).


Natomiast takie zagranie jest błędem, ponieważ biały grając hane w (2), zapewnia sobie połączenie wszystkich swoich kamieni na dolnej bandzie.


Zagranie Peep'a w (1) też nie działa. W sekwencji od (1) do (8) czarny przegrywa semeai 2 oddechami do 3.Dla Początkujących (Problem):

Znajdź tesuji, które umożliwia złapanie 5 czarnych kamieni z prawej strony.Dla Zaawansowanych (Problem):

Znajdź tesuji, które daje życie czarnej grupie.

Tomasz Ślązok

 

BADUK | tomasz.slazok@go.art.pl

DalejWsteczspis tresci